Często można usłyszeć, że bieganie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów. Niemal natychmiast można jednak spotkać się z zastrzeżeniem, że nie każda osoba może liczyć na tak samo spektakularne rezultaty. Rodzi się więc pytanie, jak biegać, żeby schudnąć i na jakie rezultaty można liczyć chcąc stać się osobą szczuplejszą właśnie dzięki tej formie aktywności.
Bieganie i odchudzanie – ważne zasady
Dlaczego tak wiele osób nie chudnie pomimo treningów w parku, na ścieżkach pieszo-rowerowych, a nawet poza miastem? Najczęściej winne jest nie samo bieganie, ale brak wiedzy na temat tego, jak biegać, żeby schudnąć. Nie wystarczy wiec zaopatrzyć się w wygodne obuwie do biegania i ruszyć w trasę, choć zakup wspomnianego obuwia jest zawsze krokiem we właściwym kierunku. Pomocne okazuje się przestrzeganie kilku dodatkowych zasad.
- Bieganie musi być poprzedzone rozgrzewką.
- Narzucanie sobie szybkiego tempa podczas biegu nie powoduje spalania kilogramów, może za to przyczynić się do kontuzji.
- Trudno liczyć na efekty, jeśli trening jest za krótki.
- Tylko regularne bieganie może prowadzić do pozbycia się zbędnych kilogramów.
Jak się rozgrzewać przed bieganiem?
Brak rozgrzewki jest jednym z częstszych błędów osób zastanawiających się nad tym, jak biegać, żeby schudnąć. Mając to na uwadze, warto przypomnieć, że nie jest ona wcale obowiązkiem wyłącznie początkujących biegaczy. Bez względu na poziom zaawansowania treningowego, rozgrzewka jest tak samo ważna, jak sam bieg. Powinna trwać przynajmniej dziesięć minut. Nie musi być przesadnie intensywna, niech jednak składają się na nią różnorodne ćwiczenia. Mogą być to klasyczne pajacyki, przysiady oraz skłony, bo właśnie dzięki tym prostym aktywnościom ciało biegacza jest pobudzane do większego wysiłku. Co ważne, nie zaleca się przystępowania do szybkiego biegu zaraz po rozgrzewce. Wstępem do treningu powinien być marsz trwający nawet pięć minut.
Techniki biegania dla osób odchudzających się
Jak już wspomniano, osoby chcące schudnąć powinny pamiętać o tym, aby biegać wolno. Szacuje się, że to właśnie długotrwały, ale niezbyt intensywny wysiłek pozwala na najszybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że powinien wynosić on od 60 do 70 procent maksymalnego zakresu tętna. Osoba biegająca ma prawo czuć się nieco zmęczona podczas treningu, nie powinna mieć jednak wrażenia, że za moment zacznie mieć problemy z oddychaniem.
Dziś kontrolowanie tętna, a tym samym również odpowiedniego tempa biegu, jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy warto więc zaopatrzyć się w pulsometr. To relatywnie tanie urządzenie jest w stanie wskazać dokładne tętno. Pozwoli więc na modyfikowanie tempa biegu już w jego trakcie.
Ile biegać, aby schudnąć?
Kwestią zasługującą na poruszenie jest również ta, która wiąże się z czasem, jaki biegacz powinien poświęcić na trening. Więc jak biegać żeby schudąć? Osoby zastanawiające się nad tym, jak biegać, żeby schudnąć często nie mogą doczekać się pierwszych efektów. Na treningi przeznaczają więc kolejne godziny nie wiedząc nawet, że niepotrzebnie forsują swój organizm. Warto więc pamiętać, że dla organizmu ważna jest nie intensywność, ale jakość treningu, a co za tym idzie, ten nie powinien być zbyt długi, przynajmniej na początku.
Pokonanie pierwszych tras biegowych nie powinno zajmować więcej niż trzydziestu minut. Oczywiście, z czasem można wydłużać czas treningu, należy jednak robić to stopniowo, bo tylko wtedy można liczyć na satysfakcjonujące rezultaty. Z czasem bieganie może rzeczywiście zajmować godzinę albo dwie. Nie należy jednak decydować się na taki krok od samego początku. Warto też pamiętać, że o ile organizm nie lubi przesadnej intensywności, ceni sobie regularność. Idealną opcją są treningi, które odbywają się codziennie. Jeśli jednak biegacz nie może pozwolić sobie na przeznaczenie na tę aktywność aż tak dużo czasu, dobrym pomysłem będzie trenowanie przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Ile kilogramów można schudnąć biegając?
Trudno o precyzyjne wyliczenia dotyczące tego, ile można schudnąć biegając. Jest to uzależnione od wielu czynników w tym, między innymi, od:
- wagi osoby zaczynającej bieganie,
- staranności treningu i jego częstotliwości,
- sumienności w przestrzeganiu zbilansowanej diety,
- ogólnego stanu zdrowia.
Szacuje się jednak, że w pierwszym miesiącu można stracić w ten sposób od dwóch do czterech kilogramów. Oczywiście, nie oznacza to, że każda osoba odchudzająca się może liczyć na tego rodzaju wynik. Pierwsze tygodnie treningu to przecież również czas pożytkowany na poznawanie własnego organizmu i odkrywanie tego, jakie są jego możliwości. Lepiej więc schudnąć mniej nie ryzykując kontuzji.
Osoby mające poważniejszą nadwagę oraz otyłość przed rozpoczęciem biegania powinny też pamiętać o tym, aby skonsultować się z lekarzem i poprosić go o opinię. Lekarz oceni, czy bieganie nie będzie zbyt obciążające dla mięśni i stawów. Podpowie też, co jeść przed i po treningu i na jakie sygnały wysyłane przez organizm uważać, jeśli biegaczowi zależy na bezpieczeństwie, a nie wyłącznie na odchudzaniu. Teraz już wiesz jak biegać żeby schudnąć!