jak biegać szybciej

Jak biegać szybciej w kilku prostych krokach


Każdy, nawet początkujący biegacz marzy o tym, by biegać szybciej i dalej. Czy jest to możliwe? Czy nie jest to przypadkiem zarezerwowane tylko dla wykwalifikowanych sportowców z wieloletnim stażem? Okazuje się, że nie. Szybsze bieganie jest celem jak najbardziej osiągalnym. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które przybliżą Cię do tego celu.

  • Budowanie wytrzymałości
  • Wybór odpowiedniego treningu
  • Ćwiczenia ogólnorozwojowe
  • Rozciąganie
  • Szlifowanie techniki
  • Odpowiednie odżywianie
  • Trening mentalny 

Budowanie wytrzymałości

Jak biegać szybciej? Przede wszystkim na początku musisz przyzwyczaić się do aktywności fizycznej, jaką jest bieganie. Jeśli chcesz osiągnąć zauważalne efekty, zacznij powolutku i cierpliwie budować swoją wytrzymałość poprzez regularne bieganie. Sama systematyczność jest niezwykle ważna. Dzięki niej dość szybko zauważysz pierwszy progres. Zauważysz między innymi, że w tym samym czasie jesteś w stanie pokonać znacznie dłuższy dystans.
Kiedy poczujesz, że jesteś gotowy, zacznij swoje treningi szybkości od przebieżek. Są to krótkie odcinki, które pokonujesz szybkim biegiem.
Bardzo ważne jest, żebyś przebieżki wykonywał w momencie, gdy Twoje mięśnie są rozgrzane w przeciwnym wypadku możesz nabawić się naciągnięcia mięśni bądź ścięgien. Krótkie przebieżki dodają dynamiki i przygotowują do dłuższego i szybszego biegu. Ile razy powtarzać przebieżki? Poczujesz to. Na początku mogą to być zaledwie 3 powtórzenia. Z czasem możesz dojść nawet do 10. 

Wybór odpowiedniego treningu

Jak biegać szybciej? Ale co dokładnie masz na myśli ? Jaki przyświeca Ci cel? Przede wszystkim na początku musisz zdecydować, jaki jest Twój cel. Chcesz biegać maratony czy chcesz po prostu zwiększyć szybkość na odcinku kilku kilometrów? Każdy cel wymaga nieco innego systemu treningowego. Mimo że prawdopodobnie po przebytym maratonie poprawisz szybkość na określonym dystansie, to mógłbyś znacznie szybciej osiągnąć ten cel, gdybyś od samego początku skupił się tylko na nim. 

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

Warto zainwestować swój czas na dodatkowego ćwiczenia zwiększające mobilność ciała, siłę oraz jego stabilizację. Z całą pewnością będzie to inwestycja, która na pewno się zwróci. Dzięki wzmocnionym mięśniom poprawisz swoją technikę biegania. Co to oznacza? Między innymi to, że w czasie dużego wysiłku nie będziesz się garbił i nie zaczniesz w dziwny sposób przebierać nogami z powodu dużego zmęczenia lub bólu.
Zestawy ćwiczeń znajdziesz w przeróżnych poradnikach dla biegaczy, forach internetowych lub grupach biegaczy. Możesz także zapisać się do klubu sportowego na ćwiczenia uzupełniające. Niemal każdy większy klub fitness oferuje zajęcia dla biegaczy i nie tylko. 

Rozciąganie

Jeśli chcesz biegać szybciej, nie skupiaj się tylko i wyłącznie na polepszaniu swojego czasu. Nie zapominaj także o regularnym rozciąganiu przed i po treningu. Częste bieganie oraz ćwiczenia fizyczne, m. in. na siłowni powodują, że mięśnie w naszym ciele są przykurczone i sztywne. A to z kolei może powodować zaburzenia we wzorcach ruchowych oraz zwiększone ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji. Warto wykonywać ćwiczenia rozciągające nie tylko w obrębie nóg i pośladków. Bardzo ważne są także plecy, ponieważ biegacze mają dużą tendencję do garbienia się. 

Szlifowanie techniki

Dobiegnięcie do mety to wynik sumy tysięcy przebytych kroków. Należy pamiętać, żeby wykonywać je poprawnie. Wszystkie niuanse treningów mają bezpośrednie przełożenie na efektywny bieg, a co za tym idzie, także na szybszy bieg. Warto jest przed rozpoczęciem treningów poczytać o technikach biegowych, obejrzeć kilka filmików z poradami lub poprosić wykwalifikowanego trenera o skorygowanie błędów.
W trakcie prawidłowego biegu całe nasze ciało powinno poruszać się harmonijnie. Ręce powinny nadawać tempo, poruszając się wzdłuż ciała, a nie na boki i w górę. Warto zwrócić uwagę na to, czy nie macha się nimi za bardzo oraz na to, w jaki sposób stawiamy stopy.
Od zawsze istniał problem, który do tej pory ciężko rozwiązać. Czy prawidłowo biega się na śródstopiu, czy pięcie? Ile szkół tyle opinii. Jeśli nie jesteś zawodowym sprinterem, możesz biegać w taki sposób, w jaki Ci najwygodniej i najbardziej naturalnie. Możesz także poradzić się zaufanemu trenerowi bądź fizjoterapeucie. 

Odpowiednie odżywianie

 Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezwykle ważna nie tylko w przypadku sportowców. Niedobory określonych substancji odżywczych potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania mogą powodować nie tylko choroby, ale także słabszą formę i ryzyko urazów. Niedobory wapnia dla przykładu sprawią, że Twoje kości będą słabe i mało odporne na obciążenia wynikające z czynnego biegania. Natomiast zbyt mała ilość węglowodanów nie pozwoli Ci na treningu dać z siebie wszystko. 

Trening mentalny

 Jak biegać szybciej? W kilku krokach podaliśmy esencję skutecznego treningu prowadzącego do upragnionego celu, jakim jest szybsze bieganie. Jednakże na nic się zdadzą intensywne treningi bez odpowiedniego nastawienia. Każda zmiana, każdy krok zaczyna się od głowy. To w niej rodzą się nasze ograniczenia i chęć poddania się. Warto z tym walczyć, bo satysfakcja z osiągniętego celu, będzie tym większa!