Jeżeli należysz do osób, które kochają zwierzęta, a do tego stawiają na model active life na świeżym powietrzu – to może się okazać pomysłem wręcz idealnym dla Ciebie. Podobno wszystko zaczęło się na dalekiej, mroźnej północy, od psów zaprzęgowych i ich właścicieli, którzy siłą rzeczy musieli zadbać o formę swoich czworonożnych przyjaciół. Przy okazji sami przebywali dłuższe odległości biegiem, zagrzewając zwierzęta do większego wysiłku. Dzisiaj bieganie z psem jest formą aktywnego wypoczynku, ale jednocześnie także oficjalną dyscypliną sportową znaną pod nazwą caniscrossing. Co należy wiedzieć w tym temacie przed rozpoczęciem regularnych treningów?
Na czym polega canincrossing?
Oczywiście ktoś mógłby zapytać czym tak właściwie różni się typowy, szybki spacer z psem od sportowego canincrossingu. Generalnie w tym wypadku pies jest przywiązany do pasa biegacza za pomocą smyczy o długości około 3 metrów. Smycz taka wyposażona jest w specjalne amortyzatory, dzięki którym biegacz nie odczuwa ewentualnych szarpnięć. Potrzebne są do tego niekonwencjonalnego zaprzęgu także szelki dla psa – klasyczna obroża mogłaby w tym wypadku wymiernie utrudniać oddychanie czworonoga.
Taka forma aktywności należy do bardziej intensywnych. Biegacz wraz z psem osiągają znaczne prędkości, a i przebiegane odległości mogą sięgać nawet kilku kilometrów. Nie da się przy tym ukryć, że zyskuje na tym kondycja i wytrzymałość, zarówno człowieka jak i psa. Poza tym rośnie więź emocjonalna pana ze swoim czworonożnym przyjacielem.
Jak rozpocząć trenowanie canincrossingu?
Wyczynowe bieganie z psem może nie być propozycją dla każdego. Plus w przypadku canincrossingu jest jednak taki, że można dostosować dystans i szybkość biegu do wytrzymałości człowieka jak i danej rasy psa. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń dla psów warto skonsultować tą sprawę także z weterynarzem, który wskaże czy dany pies ma jakieś przeciwskazania do uprawiania tego sportu.
Chociaż niektóre psy są lepszymi towarzyszami biegania niż inne, rasa lub wielkość psa nie ma tutaj większego znaczenia. Większość ras może bez trudu nadążyć za tempem człowiekiem. Biegacze faworyzują w tym względzie charty i owczarki niemieckie, a klasyką samą w sobie są oczywiście psy z rasy husky. To w końcu one stały się inspiracją dla przemierzania znacznych dystansów w psich zaprzęgach. W każdym jednak wypadku, należy zaczynać powoli. Na wstępie zaleca się krótkie i mniej intensywne serie biegania, a dobrą chwilą do tego mogą być chociażby codzienne spacery. Pamiętać przy tym powinniśmy, że małe szczenięta nie powinny uczestniczyć w forsownych ćwiczeniach. Lepiej odczekać te kilkanaście miesięcy…
Kilka praktycznych porad
Kompletując asortyment do biegania z psem powinno się zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim warto zadbać o stosowny strój dla siebie samego. Strzałem w dziesiątkę w przypadku każdej aktywności biegowej jest z pewnością odpowiednia koszulka, najlepiej termoaktywna. Dzięki temu utrzymamy właściwy poziom termiczny – wilgoć będzie odprowadzana i unikniemy przepocenia ciała. Takie koszulki można nabyć w wersji odpowiedniej na każdy okres roku. Kluczowe są także buty, wygodne i dopasowane do nawierzchni. Jeżeli chodzi o naszego psiego towarzysza, warto na dłuższe bieganie zabrać ze sobą jakieś poidło, aby zadbać o nawodnienie zwierzęcia.
Podstawą jest oczywiście dobrze dopasowany pas do biegania i amortyzująca smycz, przytwierdzona do szelek psa. Wspomniany pas powinien znajdować się na biodrach biegacza (mniejsze obciążenie pleców) i charakteryzować się kilkoma cechami:
- uniwersalny rozmiar (możliwość regulacji)
- kilka możliwości zapięcia
- element odblaskowy do biegania po zmroku
- prosty w obsłudze karabińczyk do podpinania smyczy
- lekkość
Generalnie zawsze warto zasięgnąć opinii u osób, które od jakiegoś już czasu praktykują canincrossing. Pomogą one nie tylko w doborze odpowiedniej uprzęży i innego rodzaju sprzętu, ale także podpowiedzą jak zacząć przygodę z tym sportem.